ODRŽANA EDUKACIJA “ZELENO CERTIFICIRANJE”

U okviru projekta „Buduće perspektive Zelenog certificiranja”, Udruženje Centar za energiju, energijsku efikasnost i okolinu (CEEO), uz podršku Općine Novo Sarajevo, organizovalo je edukaciju “Zeleno certificiranje” u mjesecu oktobru u Međunarodnom centru za djecu i omladinu Novo Sarajevo. Cilj projekta je unaprijediti zaštitu okoliša kroz povećanje svijesti o održivom upravljanju i primjeni certificiranih proizvoda, procesa i sistema upravljanja. Edukaciji su prisustvovali predstavnici mikro, malih, srednjih i velikih preduzeća, državnih i privatnih preduzeća, stručnih institucija, te studenti Univerziteta u Sarajevu.

Tematski fokus edukacije obuhvatio je ključne oblasti koje su od suštinskog značaja za unaprjeđenje održivog poslovanja, pružajući sveobuhvatan pristup razumijevanju i primjeni zelenog certificiranja:

  • Podizanje nivoa svijesti i znanja o zelenim certifikatima i održivom poslovanju, te kako ovi certifikati podstiču organizacije da postanu profitabilnije dok istovremeno više brinu o okolišu u kojem djeluju,
  • Prezentacija značaja korištenja obnovljivih izvora energije u procesu certificiranja,
  • Predstavljanje primjera dobre prakse kako energijska efikasnost može dovesti do smanjenja operativnih troškova uz istovremeno povećanje profitabilnosti organizacije.

Adisa Oputić, stručna saradnica za zaštitu okoliša u Općini Novo Sarajevo, poručila je da je “Općina Novo Sarajevo s ponosom podržala projekat ‘Buduće perspektive Zelenog certificiranja’, prepoznajući važnost ulaganja u održivo poslovanje i zaštitu okoliša. Kroz ovu edukaciju, koja je okupila brojne predstavnike privatnog i javnog sektora, uspjeli smo podići svijest o značaju zelenih certifikata, energijske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. Projekat je omogućio edukaciju koja je bila ključna za unaprjeđenje poslovnih praksi i smanjenje negativnog uticaja na okoliš, što je u skladu s našom opredijeljenošću za održivi razvoj. Kroz ovu inicijativu, Općina Novo Sarajevo je još jednom potvrdila svoju posvećenost promociji ekoloških principa i podršci inovativnim rješenjima koja doprinose boljoj budućnosti za našu zajednicu.”

“Sve češće svjedočimo ekstremnim prirodnim nepogodama kao što su bujične poplave i klizišta. Uzrok ovih prirodnih nepogoda, koje imaju štetu po okoliš, su često povezane sa ljudskim aktivnostima, posebno sa intenzivnom eksploatacijom prirodnih resursa od strane kompanija. To može imati ozbiljne negativne posljedice na lokalno stanovništvo i prostor u kojem žive. Međunarodno priznati standardi u oblasti zaštite okoliša, kao što je ISO 14001, predstavlja okvir za kompanije koji im pomaže u upravljanju i minimiziranju svog uticaja na okoliš. To su standardi koji se redovno revidiraju ovisno o izazovima sa kojima se kompanija suočava u kontekstu zakonskih regulativa, djelatnosti kojom se bavi i dinamičnim uslovima poslovanja. U svakom slučaju, menadžment kompanije treba kontinuirano razmatrati primjenu najboljih dostupnih tehnika i praksi zaštite okoliša kako bi se osiguralo održivo poslovanja kompanija”, ističe konsultantica u oblasti zaštite okoliša, Aida Hanjalić.

U nastojanjima da se smanji uticaj na okoliš, “Zeleni certifikati predstavljaju ekološku vrijednost proizvedene obnovljive energije, koja će se dalje iskoristiti u svim aspektima održivog poslovanja. Ovaj sistem ocjenjivanja promoviše usvajanje dizajna i tehnologija zelenih zgrada koje poboljšavaju energijsku efikasnost i smanjuju uticaj zgrada na okoliš”, naglašava konsultantica u oblasti obnovljivih izvora energije, Lejla Idrizović.

Sa druge strane, “Zeleno certificiranje u oblasti energijske efikasnosti promoviše upotrebu obnovljivih izvora energije, povećava energijsku efikasnost industrijskih pogona, kao i samih objekata kompanija. Kompanije koje se blagovremeno prilagode regulatornim zahtjevima i implementiraju nove tehnologije, dugoročno smanjuju potrošnju energije i emisiju štetnih gasova. Dodatni benefiti društveno odgovornog poslovanja kompanija ogledaju se u povećanju tržišne konkurentnosti, jednostavnijem pristupu novčanim sredstvima, poboljšanju radnih uslova za uposlenike i zadovoljstvu korisnika”, objašnjava konsultant u oblasti energijske efikasnosti, Anel Durović.

“Ova edukacija je pružila priliku stručnjacima, donositeljima odluka i zainteresiranim stranama da prošire svoje znanje o složenim procesima certificiranja. Omogućila je razumijevanje kako certificiranje doprinosi održivom razvoju, povećava konkurentnost na tržištu i odgovara rastućim zahtjevima potrošača za transparentnošću i ekološkom svjesnošću. Kroz ovakve edukacije, stvaramo temelje za budućnost u kojoj održivo gazdovanje šumskim resursima postaje standard, a ne izuzetak”, dodaje konsultant u oblasti održivog upravljanja šumama, Nedim Pločo.

“Važan segment u zelenom poslovanju predstavlja i komunikacijska strategija kojom se organizacija služi kako bi na pravilan i uspješan način prezentovala široj i stručnoj javnosti svoje zeleno poslovanje. Zahvaljujući strateški planiranom komuniciranju, organizacija biva prepoznatljiva kao društveno odgovorna, savjesna, te kao organizacija koja kroz svoje poslovanje i korporativnu kulturu brine o zaštiti okoliša”, ističe konsultantica u oblasti korporativnih komunikacija, Almedina Mujagić.

Učesnici su po završetku edukacije dobili certifikate za prisustvo.

Ovom prilikom se zahvaljujemo svim učesnicima na odzivu, interesovanju i konstruktivnoj diskusiji tokom edukacije. Također se zahvaljujemo Općini Novo Sarajevo na ukazanom povjerenju i profesionalnoj saradnji.